Nieobecność społeczna

Wstęp (fragment)
Autorzy publikacji posługują się wieloma definicjami pojęcia wykluczenia społecznego, poszukując — ze względu na jego szeroki zakres — odpowiednich sensów i znaczeń, użytecznych nie tylko w analizach grup społecznych,
ale także w dyskursach o społecznej nieobecności, prowadzonych w wielu obszarach życia społecznego. Społeczna zdolność do wyróżniania zjawisk, które zaprzeczają obecności, wyraża się w swoistych konstrukcjach obecnych i nieobecnych. Wieloznaczność pojęcia stwarza bowiem możliwość wielu interpretacji w zależności od kontekstu, stanowi też kuszące wyzwanie dla uczestników dyskursu: naukowców, polityków, organizacji wsparcia i mediów, bowiem pojęcia, idee i instytucje nabierają znaczenia w trakcie relacji ludzi między sobą.
Wyzwanie to podejmowane jest na dwa zasadnicze sposoby. Na pierwszy z nich składa się bezkrytyczne traktowanie pojęcia wykluczenia społecznego, które ujmowane jest jako wartość poznawcza sama w sobie oraz przyjmowane z dobrodziejstwem inwentarza, pełnego wieloznaczności i niedomówień. Takiemu odniesieniu sprzyja silnie dający znać o sobie komponent emocjonalny związany z pojęciem wykluczenia społecznego, wywoływany, co naturalne, dramatyczną egzystencję ludzi wykluczanych i wykluczonych. Ich nieobecność w głównym nurcie życia społecznego (w jego zasadniczych strukturach) wpisuje się jednak nie tylko w kontekst uczuciowy i społeczny. Stanowi przede wszystkim wyzwanie poznawcze i badawcze, którego nie wolno lekceważyć, bo paradoksalnie to nie praxis ale wiedza, która daje samo wiedzę, stanowi fundament jej szerokich, także chwilowo nieprzewidywalnych zastosowań.
Drugi sposób odpowiedzi na wyzwanie, jakie stanowi problem ludzi …
Nieobecność społeczna. W poszukiwaniu sensu i znaczeń. – spis treści
Recenzja – Nieobecność społeczna. W poszukiwaniu sensów i znaczeń