Miasto w Kalifornii testowało koncepcję dochodu minimalnego. Życie uczestników badania bardzo się zmieniło

Jedno z kalifornijskich miast testowało koncepcję dochodu minimalnego. Każdy z biorących udział w eksperymencie dostawał 500 dolarów miesięcznie za nic. Efekt? Więcej osób znalazło zatrudnienie i poprawił się ich stan psychiczny

  • 125 mieszkańców miasta Stockton w Kalifornii przez dwa lata bezwarunkowo otrzymywało co miesiąc 500 dolarów
  • Po zakończeniu programu poziom zatrudnienia na etacie wśród uczestników wzrósł. Ochotnicy wskazali także na obniżenie ich poziomu depresji i niepokoju
  • Zakończony w styczniu eksperyment zachęcił burmistrzów innych miast do przygotowania podobnych programów pilotażowych
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Michael Tubbs nie obawiał się, że bezwarunkowe rozdawanie pieniędzy najuboższym mieszkańcom Stockton może się źle skończyć. Były burmistrz kalifornijskiego miasta jest znanym zwolennikiem wprowadzenia dochodu podstawowego, zwanego również UBI (Universal Basic Income – Uniwersalnego Dochodu Podstawowego), czyli koncepcji zapewnienia bezwarunkowej pensji każdej osobie jako metody walki z ubóstwem.

Dochód podstawowy w kalifornijskim Stockton

„Moje przekonania wynikają z osobistych doświadczeń, pochodzących z okresu dzieciństwa, kiedy byłem wychowywany przez trzy niesamowite kobiety, w tym moją mamę” – powiedział w rozmowie z Insiderem Tubbs. „Problemem nie było to, że nie potrafiły one zarządzać pieniędzmi. Chodziło o to, że nie miały wystarczająco dużo środków finansowych, którymi mogłyby dysponować”.

W czasach swojej kadencji Tubbs koordynował inicjatywę Stockton Economic Empowerment Demonstration (SEED), pilotażowy program socjalny polegający na przekazaniu 125 wybranym mieszkańcom miasta kart debetowych, co miesiąc zasilanych kwotą 500 dolarów. Początek inicjatywy miał miejsce w lutym 2019 roku i zakończył się w styczniu 2020 r.

Krytycy programu wskazywali, że owe stypendia zniechęcą ludzi do poszukiwania pracy. Jak się okazało inicjatywa SEED osiągnęła jeden ze swoich celów polegający na poprawie jakości życia 125 uczestników inicjatywy. Biorące udział w programie zostały wybrane spośród mieszkańców tych dzielnic Stockton, w których mediana rocznych zarobków wynosiła 46 tys. dolarów lub mniej (czyli tyle, ile mediana dochodów dla całego miasta).

link do całości artykułu