O bezpieczeństwie i konkurencyjności Europy

Czwarta edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie 1-3 października br.

Ponad 1000 czołowych przedstawicieli świata biznesu, administracji państwowej, kultury oraz nauki, z Polski i ze świata, już w październiku w Sopocie dyskutować będzie o przyszłości Europy podczas Europejskiego Forum Nowych Idei. Spotkanie organizowane jest przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot, instytucjami oraz partnerami biznesowymi.

Tegoroczne EFNI odbywać się będzie w momencie szczególnym. Choć wydaje się, że gospodarka powoli wychodzi na prostą, oznaki ożywienia gospodarczego są jeszcze zbyt słabe, a bezrobocie zbyt wysokie, by ze spokojem myśleć o przyszłości. Dodatkowo, nowy układ sił w Parlamencie Europejskim oraz sukces eurosceptyków wymuszają jeszcze większą mobilizację zwolenników wspólnej Europy. „Chcemy, by EFNI stało się platformą, z której ich głos zabrzmi szczególnie mocno i wyraźnie. W 10. rocznicę obecności Polski w UE chcemy pokazać, że jeśli chodzi o kierunki rozwoju projektu europejskiego, liderzy polskiego biznesu mówią jednym głosem z liderami państwa i jednoznacznie opowiadają się za postępem integracji” – mówi Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan. Hasłem przewodnim Forum będzie pytanie: „Europa bezpieczna i konkurencyjna – realistyczny cel czy nieosiągalne marzenie? Perspektywa biznesu”.

Głównym celem tego międzynarodowego kongresu jest wielostronna analiza problemów nękających Stary Kontynent. W tym roku EFNI przedstawi listę postulatów europejskiego biznesu dla nowych władz Unii Europejskiej, zarówno gospodarczych, jak i dotyczących integracji UE. Dla uczestników debat organizatorzy przygotowali ponad 66 godzin wydarzeń programowych, w tym trzy sesje plenarne i kilkanaście paneli dyskusyjnych, spory nocnych marków, premiery raportów specjalnych, debaty śniadaniowe i obiadowe oraz okrągłe stoły. Nie zabraknie również wydarzeń współtworzonych przez międzynarodowych partnerów EFNI, wśród których zaplanowano:

• biznesowe Spotkanie Trójkąta Weimarskiego, poświęcone sposobom pobudzenia europejskiej gospodarki,
• panel BUSINESSEUROPE skoncentrowany na ustaleniu warunków bezpieczeństwa energetycznego Europy,
• panel komitetu biznesowego OECD, podczas którego zostaną zaprezentowane projekty OECD w obszarach handlu, inwestycji i reformy regulacji,
• panel Grupy Pracodawców EKES identyfikujący szanse i zagrożenia wynikające z negocjowanego traktatu UE-USA (TTIP),
• debata organizowana przez LIBERTÉ! we współpracy z dwiema największymi w Europie sieciami liberalnych think tanków: 4LIBERTY.EU i European Liberal Forum, a także Fundacją im. Friedricha Naumana, poświęcona przyszłości europejskiego państwa dobrobytu,
• Forum Publicystów Europejskich, podczas którego środowisko dziennikarskie przedstawi swój pogląd, jak komunikować Unię Europejską, aby przybliżyć ją obywatelom,
• ogłoszenie listy 100 Challengerów Grupy Wyszehradzkiej.

W ubiegłym roku, po zakończeniu EFNI Benjamin R. Barber, filozof polityczny i politolog amerykański podsumował: „Nigdzie na świecie nie widziałem bardziej ożywionych dyskusji, bardziej nowatorskich pomysłów i poważnej debaty o stanie współczesnych instytucji. Jeśli faktycznie idee mogą zmieniać rzeczywistość, w której żyjemy, to na pewno idee wykluwające się na tym Forum, będą w stanie to zrobić”. Jakie idee zakiełkują w tym roku dowiemy się już w październiku.

Więcej informacji o Forum oraz rejestracja uczestników na stronie: www.efni.pl
Patronat honorowy nad EFNI 2014 objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oraz Prezydent Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Więcej informacji o Forum oraz rejestracja uczestników na stronie: www.efni.pl
Liberte! jest partnerem merytorycznym wydarzenia.