Local Trends 2025

Za nami intensywne i inspirujące dni w Sopocie podczas Samorządowego Kongresu Finansowego Local Trends 2025 – jednego z najważniejszych wydarzeń w Polsce poświęconych polityce lokalnej, finansom samorządowym i rozwojowi regionalnemu. Silna reprezentacja Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN) aktywnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, wnosząc do debat perspektywę naukową, opartą na badaniach i wieloletnim doświadczeniu we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego.
W składzie IRWiR PAN znnaleźli się: dr hab. Monika Stanny, prof. IRWiR PAN, prof. IRWiR PAN, dr hab. Arkadiusz Ptak, prof. IRWiR PAN, dr Łukasz Komorowski, dr Anna Rosa, mgr Agata Mróz, no i ja.
Każde z nas wniosło unikalną wiedzę i zaangażowanie do dyskusji, podejmując kluczowe tematy z punktu widzenia przyszłości samorządów i obszarów wiejskich.
- dr hab. Monika Stanny, prof. IRWiR PAN moderowała panel „Starzenie się na wsi – lokalna odpowiedzialność, państwowe wsparcie?”, który dotyczył wyzwań związanych z rosnącą liczbą osób starszych na wsi, potrzeby dostosowania usług społecznych do ich potrzeb oraz roli państwa w systemowym wsparciu seniorów na obszarach wiejskich;
- ja prowadziłem debatę „Potrzeba współpracy między gminami obwarzankowymi a miastami centralnymi – modele współdziałania, zarządzanie zasobami i finansowanie”. W panelu tym omawialiśmy współpracę gmin sąsiadujących z dużymi miastami oraz modelowanie efektywnego zarządzania zasobami w kontekście współpracy terytorialnej;
- dr hab. Arkadiusz Ptak, prof. IRWiR PAN uczestniczył w panelu „Starzenie się na wsi – lokalna odpowiedzialność, państwowe wsparcie?”, gdzie wspólnie z innymi ekspertami dyskutował na temat roli lokalnych samorządów w zapewnianiu wsparcia seniorom.
Obecność przedstawicieli IRWiR PAN na Kongresie była nie tylko okazją do prezentacji wyników badań, ale przede wszystkim do prowadzenia merytorycznego dialogu z samorządowcami, ekspertami i decydentami. Cieszymy się, że mogliśmy współtworzyć tę ważną platformę wymiany wiedzy i doświadczeń.
Local Trends to przestrzeń, w której nauka spotyka się z praktyką, a wspólne poszukiwanie rozwiązań staje się fundamentem dla budowania silnych, odpornych i sprawiedliwych wspólnot lokalnych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom paneli i rozmów za inspirujące spotkania!

