Różne oblicza polskiej biedy
Zachęcam do przeczytania notatki prezentującej dane dotyczące różnych form ubóstwa w Polsce, opracowane na podstawie wyników badania spójności społecznej przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny w lutym i marcu 2011 roku.
Tym, co wyróżnia badanie spójności społecznej wśród innych badań realizowanych w ostatnich latach przez GUS, jest jego kompleksowość. Pozwala ona nie tylko na pokazanie różnych aspektów jakości życia w Polsce (w wymiarze obiektywnym
i subiektywnym), ale także na dokonywanie pogłębionych analiz sytuacji społecznej, w tym także na badanie współzależności w występowaniu różnych form ubóstwa oraz wykluczenia społecznego.
Badanie było realizowane techniką bezpośredniego wywiadu z respondentem. Jednostkę badania stanowiło gospodarstwo domowe i jedna wybrana losowo osoba w wieku 16 lat lub więcej, będąca członkiem danego gospodarstwa. Udział w badaniu wzięło
14,9 tys. gospodarstw domowych, a odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu indywidualnym udzieliło 13,3 tys. osób.
PLAN NOTATKI:
1. O przyjętej metodzie pomiaru
2. O ubóstwie dochodowym
3. O ubóstwie warunków życia
4. O trudnościach w zrównoważeniu budżetu
5. Podsumowując ‐ o kumulacji różnych form ubóstwa
6. O tym, czy ubóstwo łączy się z izolacją społeczną
7. Załącznik ‐ elementy składowe wskaźnika złych warunków życia
8. Załącznik ‐ elementy składowe wskaźnika braku równowagi budżetowej