Polska od 14 lat jest w UE. Finansowo wyszliśmy na tym mocno na plus

Zachęcam do zapoznania się z artykułem autorstwa Patryka Pallusa z Business Insider dotyczącym zysku Polski z bycia w UE – czytaj całość

 

Mija 14 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dołączenie naszego kraju do rodziny państw zachodnioeuropejskich, miało nie tylko wymiar symboliczny, ale także finansowy. Do Polski szerokim strumieniem popłynęły unijne pieniądze w celu wsparcia naszej gospodarki i jej restrukturyzacji. Tuż przed prezentacją projektu budżetu UE na lata 2021-2027 pokazujemy, jaki jest dotychczasowy finansowy bilans członkostwa naszego kraju w Unii.

Unia Europejska jest wspólnotą krajów znajdujących się na różnych poziomach rozwoju i mierzących się z wieloma różnymi wyzwaniami. Stąd pieniądze wpłacone przez wszystkie państwa do jej budżetu, są przeznaczane na rozwój tych krajów, które są na niższym poziomie rozwoju gospodarczego i mają gorszą infrastrukturę. Ogromnym beneficjentem tych środków jest cały czas Polska, która dołączyła do grona państw UE w 2004 roku.
Jak wynika z oficjalnych danych Ministerstwa Finansóww okresie od 2004 doku do końca marca 2018 Polska otrzymała z unijnej kasy kwotę 147,6 mld euro. Większość niej – 92,5 mld euro – stanowiły środki przeznaczone na tzw. Politykę Spójności, mającą na celu dostosowanie konkurencyjności poszczególnych gospodarek państw unijnych.

Z jakich funduszy unijnych korzysta Polska?

W ramach tej kwoty znalazły się głównie pieniądze:

– Z Funduszu Spójności (30,3 mld euro). Jest to fundusz przeznaczony dla krajów członkowskich, których PKB na mieszkańca wynosi mniej niż 90 proc. średniej w UE. Jego celem jest zredukowanie różnic gospodarczych i społecznych oraz promowanie zrównoważonego rozwoju głównie poprzez duże inwestycje w zakresie infrastruktury transportowej i ochrony środowiska. To z niego finansowane są m.in. inwestycje w nowe drogi, węzły autostradowe, trasy kolejowe, dworce czy lotniska.

całość na stronach Business Insider