Polakom żyje się lepiej niż Słowakom i Węgrom. Najnowszy raport OECD
Jak żyje się w Polsce? Kolejny ranking – tym razem na podstawie na podstawie Better Life Index OECD – zachęcam do przeczytania na stronach Gazety Wyborczej – czytaj
Dodatkowo link do strony BLI OECD czytaj
Polacy zarabiają mało, mieszkają w ciasnocie, ale za to są świetnie wykształceni i mogą czuć się bezpiecznie – to wnioski z najnowszego raportu Better Life Index OECD. Według badań, jakość życia w Polsce jest wyższa niż na Słowacji, Węgrzech i w Portugalii.
Nasze mocne strony: bezpieczeństwo i edukacja
Z raportu wynika, że Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów OECD. Liczba morderstw i napadów w przeliczeniu na mieszkańca jest u nas dwa razy niższa niż średnia. Bezpieczniej jest tylko w Kanadzie i Japonii. Mimo to aż 63 proc. Polaków boi się chodzić samotnie w nocy.
Kolejne pole, na którym wyprzedzamy większość państw, to edukacja. Aż 89 proc Polaków w wieku od 25-89 lat ma wykształcenie średnie lub wyższe (średnia dla państw OECD wynosi 73 proc). Niezła jest też jakość naszego kształcenia. W testach Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów statystyczny polski uczeń zdobywa 501 punktów – o 4 więcej niż wynosi średnia OECD.
Polak zarabia mało i ma problemy z mieszkaniem
Kategorie, w których wypadliśmy najgorzej, to średnie dochody i warunki mieszkaniowe. Roczny dochód statystycznego gospodarstwa domowego wynosi 15 371 dolarów (średnia OECD to 23 047 dolarów). Twórcy raportu zwrócili uwagę na to, że 20 proc. najbogatszych Polaków zarabia niemal 5 razy więcej niż 20 proc. najbiedniejszych.
Wyjątkowo słabo zostały ocenione polskie warunki mieszkaniowe. Nasz kraj zajmuje w tym rankingu przedostatnie miejsce, wyprzedzając jedynie Turcję.
W przeciętnym polskim mieszkaniu na jedną osobę przypada 1,1 pomieszczenia (średnia dla OECD wynosi 1,6 pomieszczenia na osobę). Dla porównania, w Kanadzie, która jest liderem w tej kategorii, wskaźnik ten wynosi 2,6.
Na wydatki związane z zakwaterowaniem (czynsze, media, opłaty za wynajem etc.) przeciętna polska rodzina wydaje 24 proc. dochodu. Twórcy raportu zwrócili uwagę na szybko rosnące koszty zakwaterowania w naszym kraju. W 1995 r. na zakwaterowanie przeznaczaliśmy tylko 16 proc. dochodu.
Polacy zadowoleni z życia? Nie do końca
Mimo słabej sytuacji ekonomicznej, Polacy deklarują, że żyje im się dobrze. 83 proc. stwierdziło, że na co dzień spotyka ich więcej pozytywnych doświadczeń niż negatywnych. Z drugiej strony polscy respondenci oceniali satysfakcję z życia na 5,8 w 10-stopniowej skali, podczas gdy średnia ocena we wszystkich państwach OECD wynosi 6,5.