Rynek pracy i polityka społeczna w XXI wieku. Aspekty makroekonomiczne i regionalne – konferencja naukowa

W dniach 21-23 maja miałem niezwykłą przyjemność uczestniczyć w konferencji naukowej „Rynek pracy i polityka społeczna w XXI wieku. Aspekty makroekonomiczne i regionalne”. Konferencja odbyła się niedaleko granicy Polsko-Białoruskiej – w niezwykle urokliwym Supraślu. Inicjatorami konferencji był Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych oraz Wydział Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku. Jednak udział i przebieg obrad nie byłby możliwy bez szczególnego zaangażowania dr Cecylii Sadowskiej-Snarskiej, która niezwykle precyzyjnie ułożyła cały plan, tak by połączyć ze sobą zarówno ciekawe wystąpienia prelegentów, jak i dyskusje na tematy poruszone podczas prezentacji, i co również ważne wspólne imprezy integracyjne.

W pierwszym dniu obrad uczestnicy konferencji mieli okazje wysłuchać ciekawych wystąpień prof. Kazimierza Frieske, prof. Jerzego Krzyszkowskiego i  prof. Andrzeja Bociana. Pierwszy z nich przedstawił referat „Qui non laborat, non manducet. Czy rzeczywiście?”. Prof. Frieske próbował znaleźć odpowiedź na zawarte w temacie pytanie, czy faktycznie tak jest, że bez pracy nie ma kołaczy? Z kolei prof. Krzyszkowski zastanawiał się nad kierunkami rozwoju integracji społecznej w dobie kryzysu finansowego. Ostatnie wystąpienie dotyczyło globalnych uwarunkowań rynku pracy. Mimo że w pierwszym dniu nie było okazji na wiele wystąpień, w godzinach popołudniowych uczestnicy nie próżnowali – mieliśmy okazję odwiedzić muzeum ikon i zwiedzić Supraśl.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od wystąpienia prof. Marka Bednarskiego, który przedstawił interesujące aspekty szarej strefy w kontekście zatrudnienia i integracji społecznej. Oprócz prof. Bednarskiego, można było wysłuchać wystąpień prof. Eugeniusza Kwiatkowskiego, na temat rynków pracy w krajach OECD w okresie globalnego kryzysu, prof. Jolanty Grotowskiej-Leder, dotyczący niewykorzystanych zasobów pracy w postaci młodych ludzi, którzy ani nie pracują ani nie podnoszą swoich kwalifikacji (NEET – not in employment, educationortreinig), prof. Biruty Skrętowicz, dotyczący aktywności ekonomicznej ludności Polski, prof. Tomasza Budnikowskiego na temat skuteczności pracy skróconej w okresie kryzysu, prof. Jerzego Grabowieckiego o japońskich grupach kapitałowych keiretsu, prof. Marka Proniewskiego dotyczący zróżnicowania i dynamiki rozwoju kapitału ludzkiego w regionach UE, a także prof. Bogusławy Urbaniak na temat koncepcji aktywnego starzenia.

Po prezentacji profesorów przyszedł czas na występy tzw. niesamodzielnych pracowników naukowych, nie mniej z referatami równie ciekawymi i interesującymi z punktu widzenia nauki polskiej – dr. Piotra Szukalskiego na temat aktywnej polityki rynku pracy wobec osób 50+, dr Lucyny Machol-Zajdy, prezentującej aktywność zawodową osób starszych, dr Zofii Czepulis-Rutkowskiej dotyczący emerytur obywatelskich, dr Justyny Przywojskiej prezentującej kapitał ludzki i społeczny osób starszych oraz dr Zofii Szwedy-Lewandowskiej przedstawiający rynek usług opiekuńczych w kontekście starzenia się populacji.

Po niezwykle ciekawej dyskusji był czas na sesję terenową „Szlakiem tatarskim” połączoną z prezentacją kultury tatarskiej oraz biesiady w Jurcie u Dżennety. Podczas biesiady była okazja nauki tańca brzucha, ale również mieliśmy możliwość wspólnego przygotowania pierekaczewnika, pod czujnym okiem Dżennety i jej córki. Sam aktywnie rozwałkowywałem ciasto na przepyszne danie (jeden z sześciu placków). Oprócz mnie ciasto przygotowywali dr Lucyna Machol-Zajda oraz dr Kamil Zawadzki). Ciekawe doświadczenie, ale podejrzewam, że ze względu na czas, jaki jest potrzebny do przygotowania potrawy, większość osób nie zdecyduje się na jego samodzielne przygotowanie.

Ostatni dzień konferencji to okazja wysłuchania kolejnych interesujących wystąpień. Pierwsza zaprezentowała się dr Anita Szymańska, która omówiła zagadnienia związane z dyspersją dochodową w perspektywie rynku pracy. Po niej zatrudnienie w sektorach kreatywnych omówił dr Kamil Zawadzki. Trzecie wystąpienie było mojego autorstwa. Miałem okazję przedstawić efekt moich najnowszych badań dotyczący ludności wiejskiej o niepewnych dochodach oraz wybrane aspekty aktywności zawodowej. Kolejne wystąpienia dotyczyły edukacji jako czynnika determinującego aktywność ekonomiczną ludności (dr inż. Andrzej Skibiński), potencjalnych zasobach pracy w wielkich miastach (dr Dorota Kałuża-Kopias), determinantach długotrwałego bezrobocia w powiatach o nowoczesnej strukturze (dr Monika Wojdyło-Preisner), wielkości bezrobocia w województwie podlaskim (prof. Józef Rogowski), dziedzictwa kulturowego regionu jako czynnika aktywizacji zawodowej (dr Ewa Kasperska) oraz popytu na pracę w świetle struktury sektorowej gospodarki regionu podlaskiego (mgr Edyta Dąbrowska).

Ostatnia sesja rozpoczęła się tuż po krótkiej przerwie. Okazję prezentacji swoich badań mieli dr Dorota Głogosz, na temat postaw pracodawców dotyczącego zatrudnienia przyjaznego rodzinie, mgr Agnieszka Smoder, która omówiła miejsca pracy przyjazne rodzinie, mgr Joanna Mirosław – o kobietach będących właścicielkami firm, dr Małgorzata Podogrodzka o wpływach starzenia się ludności na poziom dzietności, dr Jolanta Mazurek dotyczący planów prokreacyjnych Polaków wobec uwarunkowań rynku pracy, dr Izabela Łucjan omówiła teorię i strategię implementacji modelu flexicurity, który szczegółowo skomentowała dr Ewa Rollnik-Sadowska, i jednocześnie uzupełniła prezentację o założenia duńskiej polityki, a także przedstawiła możliwości implementacyjne dla Polski.Dr Ewa Rollnik-Sadowska, była ostatnią prelegentką. Po jej wystąpieniu ponownie przyszła pora na dyskusje i podsumowanie konferencji dokonane przez główną organizatorkę – dr Cecylię Sadowską-Snarską.

Myślę, że wszyscy uczestnicy konferencji podzielają zdanie, że na poruszane tematy warto rozmawiać, ponieważ większość z nich stanowi poważny i bardzo aktualny problem zarówno rynku pracy, jak i działań prorozwojowych dla Polski.