Ubóstwo energetyczne

Sejmikowa Komisja Polityki Społecznej i Prorodzinnej, pod kierownictwem Bartosza Wiśniakowskiego, omówiła ważny społecznie problem przyczyn i skutków ubóstwa energetycznego mieszkańców województwa mazowieckiego. Punktem wyjścia do dyskusji stała się diagnoza raportu końcowego z kompleksowych badań, przeprowadzonych w roku 2023 przez grupę badawczą Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, pod kierownictwem prof. dr hab. Sławomira Kalinowskiego.

  • Ubóstwo energetyczne to sytuacja, w której ktoś nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego, akceptowalnego poziomu komfortu termicznego w swoim miejscu zamieszkania. Co piąty mieszkaniec naszego województwa nie może w swoim mieszkaniu utrzymać temperatury na satysfakcjonującym poziomie. Nawet 25 proc. ankietowanych mieszka w budynkach, które są nieocieplone, mają nieszczelne okna, nie mogą być dobrze doświetlone lub są w nich przeciekające, gnijące elementy konstrukcji. 40 proc. mieszkańców Mazowsza wskazało, że w ich budynku należy przeprowadzić remont, a 35 proc. postulowało potrzebę termomodernizacji.
  • Radni uznali pilną potrzebę szerokiego upowszechnienia wyników i wniosków wynikających z raportu. Ograniczeniu zjawiska ubóstwa energetycznego sprzyjać będzie skuteczna realizacja instrumentów wsparcia, jak: „Mazowsze dla czystego ciepła”, „Mazowsze dla czystego powietrza”, uchwała antysmogowa, „Program Ochrony Powietrza” oraz nowy program realizowany ze środków UE „Mazowsze bez smogu”.

Może być zdjęciem przedstawiającym 9 osób i tekst