Przybyszew – Sto lat rozwoju polskiej wsi

W niedzielę (15.09.), na zaproszenie Wójta gminy Gmina Promna Pana Wojciecha Nowaka i Przewodniczącego Rady Pana Rafała Seligi odbyło się spotkanie z mieszkańcami wsi Przybyszew z gminy Promna w związku z promocją monografii wsi Przybyszew, której autorem jest prof. Marek Kłodziński z IRWIR PAN. Monografia powstała w ramach projektu #stolatrozwojupolskiejwsi.
Gospodarze ugościli nas bardzo godnie. To była prawdziwa uczta intelektualna i smakowa. Nie zabrakło i wrażeń artystycznych, które dostarczyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Promna. Spotkanie odbyło się w remizie strażackiej OSP Przybyszew. W spotkaniu towarzyszyli członkowie zarządów fundacji Fundacja Wspomagania Wsi i Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Wśród mieszkańców wsi – których przybyło bardzo wielu !!! – nie zabrakło Pani Sołtys, byłego Pana Sołtysa, Pana Komendanta OSP, dyrektorów szkół, Księdza Proboszcza, młodzieży, seniorów, lokalnych rolników i przedsiębiorców. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Wójta Wojciecha Nowaka, Pani Sołtys wsi Przybyszew, Społeczności Szkoły Specjalne w Adamowie, Doroty i Grzegorz Seliga wraz z rodziną oraz Pawła Sadkowskiego.
Było nam bardzo miło spotkać się z Mieszkańcami wsi, o której pierwsza monografia powstała w 1933 roku (Pana Rosłońca), kolejną napisał Marek Kłodziński jako swoją pracę magisterską w 1962 roku. Teraz, w 2019 ponownie już jako Profesor – Marek Kłodziński powrócił do wsi Przybyszew, opisując stulecie przemian polskiej wsi poprzez lupę badania monograficznego.
Dziś to z mieszkańcami wspólnie uczciliśmy!

70252754_919963425050809_6843255947737956352_n