Protesty rolników w Polsce. Prof. Kalinowski: nie wystarczą subsydia, trzeba systemowych rozwiązań – Polskie Radio 24

  • Stepowienie Wielkopolski, całych obszarów w Polsce, to nie jest wymysł, tylko sytuacja, z jaką mamy do czynienia od lat. Rolnicy zdają sobie z tego sprawę, ale nie wystarczy dopłacać, subsydiować – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Kalinowski z Zakładu Ekonomiki Wsi PAN. – Działania, które były prowadzone, polegały na zwiększaniu ilości środków, a to nie o to chodzi. Musimy zacząć działać systemowo – zaznaczył.

W całym kraju trwają protesty rolników, którzy – właśnie na drogach – wyrażają sprzeciw wobec napływu towarów z Ukrainy do Polski i polityce klimatycznej Unii Europejskiej. Blokady powodują duże utrudnienia dla kierowców.

  • Z punktu widzenia rolników ich postulaty są słuszne. Trudno oczekiwać od rolników, by obniżali swoją produkcję, a przez to swoje zyski, i trudno oczekiwać, by ich dobrobyt obniżał się – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Kalinowski z Zakładu Ekonomiki Wsi PAN. Jak dodał, „wszelkie elementy związane z Zielonym Ładem prowadzą do obniżania dobrobytu rolników”.

link do całej audycji