Czy etyka się opłaca? Liberte! nr 51

Drodzy Czytelnicy, Drogie Czytelniczki,
październikowe wydanie magazynu Liberté! trafia do Waszych rąk! My zaś, w #51 numerze naszego e-miesięcznika, pytamy:  „Czy etyka się opłaca ? 
„ „Cnoty rycerskie, męstwo, odwaga, ale wszystko to takie jakieś zimne – pisał Italo Calvino, tworząc postać Agilulfa. Był on honorowy, szlachetny, waleczny, opiekuńczy, a przy tym metodyczny, logiczny i na wszelkie możliwe sposoby przygotowany do walki, ale i… bezcielesny. Nieistniejący fizycznie ideał ducha, mieszkającego w pustej, idealnie białej, z daleka rozpoznawalnej przez przyjaciół i wrogów, zbroi. Zbroi, w której kryło się wszystko, czego od średniowiecznego rycerza wymagały opowieści. Wszystko, oprócz samego człowieka. Ten bowiem, poniekąd obciążony swą fizycznością i wynikającymi zeń przymiotami, udowadniał, że do ideału rycerskiej etyki każdemu bardzo daleko. Podobnie przecież ma się rzecz i dziś z wszelkimi etykami zawodowymi, z etykami, które wiążemy z danym środowiskiem, począwszy od wojskowych, przez biznes, media, nauczycieli, wykładowców, prawników, lekarzy, polityków… Kolejne kodeksy możemy mnożyć, licząc (w co osobiście bardzo chcę wierzyć, a czego uczę moich studentów), że z owych zasad spisanych dla danych środowisk wynika/wynikać ma znacznie więcej niż tylko duma z ich posiadania” – pisze w tekście otwierającym numer Magdalena M. Baran, zastępczyni redaktora naczelnego L!.
Tym razem piszą dla nas:  Magdalena M. Baran, Olga Łabendowicz, Agata Kowalska, Piotr Beniuszys, Olga Brzezińska, Bartłomiej Austen, Marcin Łubiński, Maciek Zając, Beata Czajkowska, Katarzyna Szota-Eksner, Jakub Sęczyk, Justyna Tomska, Sara Akram, Łukasz Barys oraz Rafał Gawin.
Autorom i autorkom tekstów gratulujemy, a naszym Czytelniczkom i Czytelnikom życzymy ciekawej lektury! 
Zespół Liberté!