X Międzynarodowy Festiwal Tańca

W tym roku miałem okazję obejrzeć trzy spektakle. Pierwszy podsumowujący 40-lecie działalności Polskiego Teatru Tańca – „Szkoda, że cię tu nie ma”. Bardzo interesujące podsumowanie dotychczasowych spektakli PTT. Tancerze zafundowali widzom podróż w czasie, uświadamiając, że taniec ma wymiar ponadczasowy. Z jednej strony na dużym ekranie pokazują oryginalne prezentacje z lat 1973-1993, z drugiej strony na scenie sami reinterpretują to co możemy zobaczyć podczas prezentacji multimedialnej. Ich ruch czasami bardzo podobny, a czasami całkiem inny niż na nagraniu wskazuje, że przeszłość miesza się z teraźniejszością, uzupełnia, by pokazać coś innego, coś całkiem nowego. W spektaklu oprócz dzisiejszych aktorów PTT występuje Ewa Wycichowska, Mariola Hendrykowska, Ewa Sobiak, Anna Gruszka-Kopeć. Niesamowitą sprawą jest występ Pauliny Wycichowskiej, która prezentuje się w układzie tańczonym przez Ewę Wycichowską. Wydaje się, jakby to co dzieje się na scenie było multiplikacją tego co dzieje się na ekranie, albo na odwrót. Wymowny jest też wspólny taniec tych dwóch artystek we fragmencie Fausta. Więcej o spektaklu.

Drugi spektakl to WIND-UP w wykonaniu czeskiego zespołu 420PEOPLE. Pełen pasji i energii spektakl, w którym jawa miesza się ze snem. Symboliczne budziki mogą zarówno nas budzić ze snu, jak i z jawy przenosić w sen. Zarówno w śnie, jak i jawie wszystko jest możliwe – błędy są częścią spektaklu – tak jawy, jak i snu. Do tego niesamowita i hipnotyczna izraelskiego muzyka Amosa Ben-Tala. Całość dopełniają elementy humorystyczne. Więcej o spektaklu.

Ostatni spektakl to „A Dance Tribute to the Art of Football” w wykonaniu norweskiej grupy Jo Stromgren Kompani. Przedstawienie jest pewnego rodzaju hołdem oddanym piłce nożnej. Jednak sam hołd ma charakter przerysowany. Autor w sposób właściwy dla siebie, poprzez komizm przedstawia zachowania piłkarzy i samą piłkę nożną, jako sport pełen sprzeczności. Z jednej strony dążenie do wygranej za wszelką cenę, z drugiej zaś piękno sportu i szacunek dla wysiłku. Więcej o spektaklu.